Gen5W Standart Sınıf Navigasyon
Referans

Güvenlik Önlemleri

Kullanıcı Kılavuzunda kullanılan işaretler

Bir eşkenar üçgen içerisinde bulunan ve ucu ok ile gösterilen yıldırım işareti, kullanıcıyı cihaz içinde güçlü miktarda elektrik şoku tehlikesi yaratabilecek, yalıtımsız ve tehlikeli elektrik voltajının varlığı konusunda uyarmaktadır.

Bir eşkenar üçgen içerisinde bulunan ünlem işareti, kullanıcıyı ürün ile birlikte verilen kullanım kılavuzu içinde önemli kullanım ve bakım (servis) talimatlarının bulunduğu konusunda uyarmaktadır.

Aracı her zaman güvenli bir biçimde kullanın. Aracı kullanırken dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin ve her zaman tüm sürüş koşullarının tam bilincinde olun. Ayarları veya herhangi bir işlevi değiştirmeyin. Bu tür işlemlere girişmeden önce aracınızı güvenli ve yasaya uygun bir şekilde kenara çekin. Güvenliği artırmak için, el freni çekili olmadığı sürece bazı işlevler devre dışı bırakılmıştır.

Elektrik çarpması riskini azaltmak için, bu cihazın kapağını ya da arka kısmını çıkarmayın. Cihaz içinde kullanıcı tarafından onarılacak parça yoktur. Servis hizmeti almak için nitelikli servis personeline başvurun.

Yangın ve elektrik çarpması riskini azaltmak için, bu cihazı damlayan ya da sıçrayan suya, yağmura veya rutubete maruz bırakmayın.

Aracınızı kullanırken, cihazın sesini dışarıdan gelen sesleri duymanızı engellemeyecek düzeyde ayarlamayı unutmayın.

Cihazı asla düşürmeyin ve sert darbelere maruz bırakmayın.

Sürücünün sürüş sırasında monitörü izlememesi gerekir. Sürücü sürüş sırasında cihazı izlerse, bu durum dikkatsizliğe ve kazaya yol açabilir.

UYARI:
 • Araç sürerken cep telefonu kullanmayın. Cep telefonu kullanmak için güvenli bir yerde durmanız gerekir.

 • Navigasyon cihazının kullanılıyor olması, sürücüyü sorumluluklarından kurtardığı anlamına gelmez. Karayolları kurallarına daima uyulmalıdır. Her an mevcut trafik koşullarını gözlemleyin.

 • Arada çelişki olması halinde, uygulanır trafik kuralları ve mevcut trafik koşulları navigasyon sisteminin talimatları karşısında her zaman önceliğe sahiptir.

 • Trafik güvenliği açısından, navigasyon sistemini sadece yola çıkmadan önce ya da araç hareketsizken kullanın.

 • Belirli alanlarda, tek yönlü sokaklarda, dönüş ve giriş yasaklarında (ör. yaya bölgeleri) navigasyon sistemi uyarı verir. Bu tür durumlara özellikle dikkat edin.

 • Navigasyon sistemi önerilen rotaların nispi güvenliğini göz önünde bulundurmaz. Önerilen rotalarda barikatlı yollar, inşaat şantiyeleri, yükseklik ya da ağırlık kısıtlamaları, trafik veya hava koşulları ya da yol güvenliğini veya seyahat süresini etkileyen diğer etkenler hesaba alınmaz. Önerilen yolların uygunluğu konusunda kendi kararınızı verin.

 • Mevcut yasal karayolu trafiği hız sınırlaması, veriler içerisinde kaydedilen değerler karşısında her zaman önceliğe sahiptir. Navigasyon sistemindeki hız değerlerinin, her durumda mevcut trafik kurallarıyla sürekli uyum içinde olacağı teminatını vermek imkansızdır.

 • Bir acil hizmet merkezi (hastane, itfaiye, vb.) aramaya çalışırken sadece navigasyon sistemine güvenmeyin. Civarınızdaki mevcut acil hizmet merkezlerinden tümünün veri tabanına kaydedilmesi garanti edilemez. Böylesi durumlarda yardım bulmak için kendi takdirinizi ve yeteneklerinizi kullanın.

DİKKAT:
 • Motor dururken navigasyon sistemini çalıştırmayı sürdürmeyin. Aksi halde araç aküsü boşalabilir. Navigasyon sistemini kullanırken, motoru her zaman çalışır halde tutun.

 • Sistemi sökmeyin veya üzerinde değişiklik yapmayın. Aksi halde kazalara, yangına veya elektrik çarpmasına neden olabilirsiniz.

 • Bazı ülkelerde/bölgelerde, video ekranını sürüş sırasında kullanmayı sınırlayan yasalar olabilir. Sistemi sadece kullanılmasının yasal olduğu yerlerde kullanın.